Cilj nam je da dijete čim se rodi uđe u naš sustav. Nakon rođenja majke i bebe obiđe patronažna sestra, a djeca se upisuju kod pedijatra. Obveza će ubuduće biti da se istodobno upišu i kod stomatologa i da barem jednom godišnje kontroliraju zube prije nego se pokvare – kaže Rotim
»Praznici su za tebe, ali ne i za tvoje zube« preventivna je akcija usmjerena očuvanju oralnog zdravlja u dječjoj dobi, kojom ministar zdravlja Siniša Varga u okviru akcijskog plana preventivnih akcija namjerava prepoloviti broj karijesa u dječjoj dobi. Hrvatski su 12-godišnjaci u tom pogledu puno lošiji od europskog prosjeka, jer imaju prosječno četiri pokvarena ili plombirana zuba, dok je europski prosjek dva do 2,5 zuba zahvaćena karijesom. U državama poput Njemačke ili Engleske, djeca u toj dobi imaju tek 0,7 pokvarenih ili popravljenih zuba.
Stručnjaci upozoravaju da ionako manjkava briga djece o zubima tijekom ljetnih mjeseci postaje još lošija, jer se u prvim jesenskim mjesecima bilježi povećan broj karijesa i bolesti usne šupljine. U akciji održanoj jučer u OŠ Antuna Gustava Matoša prvašićima su studenti stomatologije prezentirali važnost održavanja zubne higijene i pravilne prehrane, a takve će se edukacije nastaviti tijekom ljetnih mjeseci u dječjim vrtićima te u rujnu u prvim razredima osnovnih škola.
Obveza roditelja
Ujesen bi prvašiće mogla dočekati i obveza donošenja potvrde svog stomatologa da su obavili pregled zuba, najavljuje predsjednik Nacionalnog povjerenstva za dentalnu medicinu Željko Rotim. To će, kaže biti dio nacionalnog programa i obveza svakog roditelja prije upisa djeteta u školu.
– Cilj nam je da dijete čim se rodi uđe u naš sustav. Nakon rođenja majke i bebe obiđe patronažna sestra, a djeca se upisuju kod pedijatra. Obveza će ubuduće biti da se istodobno upišu i kod stomatologa i da barem jednom godišnje kontroliraju zube prije nego se pokvare – kaže Rotim. Praksa je sada, kaže, da se zubaru ode s djetetom tek kad se zub pokvari, što je traumatično za dijete, za roditelje, a i za doktore dentalne medicine. »Vjerojatno neće biti obaveza da svi zubi budu popravljeni, ali bi svi roditelji trebali dokazati da su svi zubi budućeg školarca u sanaciji«, kaže Rotim, koji nije siguran hoće li obveza stupiti na snagu ujesen ili kod upisa u prvi razred školske godine 2016./17.
Preventivne edukativne akcije namijenjene prvašićima održavat će se ubuduće po jedan školski sat na početku i na kraju školske godine. Tema očuvanja oralnog zdravlja nije obuhvaćena kurikulumom zdravstvenog odgoja, ali će se taj kurikulum nastojati čim prije promijeniti, najavljuje Rotim. U međuvremenu, studenti šeste godine stomatologije obilazit će škole i vrtiće i učiti djecu kako pravilno prati zube i kakve namirnice izbjegavati u prehrani.
Utjecaj na zdravlje
Neadekvatna oralna higijena često ima utjecaj na zdravlje, a zube bi trebalo prati najmanje dva puta dnevno po tri minute te redovito od malih nogu posjećivati stomatologa. U Hrvatskoj samo 61 posto djece pere zube dva ili više puta dnevno, dok u Švedskoj, Švicarskoj i Njemačkoj to čini više od 80 posto djece. Karijes je danas najčešća kronična bolest u dječjoj dobi, a svako drugo dijete u dobi od pet do devet godina ima najmanje jedan karijes ili zubnu plombu.
Prvi posjet stomatologu preporučuje se u roku od šest mjeseci od izbijanja prvog zubića, a djeca u dobi do 15 godina trebala bi posjećivati doktora dentalne medicine svaka tri mjeseca. Uz to, preporučuje se ograničiti unos rafiniranog šećera i smanjiti broj slatkih obroka tijekom dana.